Grunty i farby podkładowe – czym się różnią i kiedy je stosować
Gruntowanie polega na naniesieniu preparatu gruntującego na ściany, sufity czy podłogi. Jest to zabieg niezbędny, jeśli chcemy, aby nowo pomalowane czy wykończone inną okładziną powierzchnie były trwałe i estetyczne. Zadaniem gruntowania jest wzmocnienie oraz związanie luźnych cząsteczek podłoża, ujednolicenie jego chłonności oraz poprawienie przyczepności farby podkładowej. O ile w nowo budowanych domach najczęściej o tej czynności pamiętamy, to często pomijamy ją w remontowanych pomieszczeniach. Jest to duży błąd, który może skutkować łuszczeniem, pękaniem podłoża, a tym samym mało estetyczną ścianą lub sufitem.
Czym się różnią grunty od farb podkładowych
To, czy należy zastosować grunty, czy farbę podkładową zależy od rodzaju podłoża i jego stanu. Zasada jest taka: grunty stosujemy zawsze na nowe powierzchnie wykończone materiałami o wysokiej chłonności (np. tynkami gipsowymi) i gdy odnawiane ściany są w bardzo złym stanie (np. obsypuje się tynk), natomiast farby podkładowe polecane są podczas drobnych zmian, np. przy przemalowywaniu. Powierzchnie zabezpieczone gruntem spowodują, że farba będzie równo wysychać (powierzchnia będzie pozbawiona smug i przebarwień). Co nie mniej ważne, zabieg ułatwia nakładania kolejnych warstw farby i zmniejsza jej zużycie – farba dekoracyjna jest droższa od podkładu. Nie należy jednak stosować gruntu na pomalowane ściany i sufity, ponieważ nie wniknie on w powierzchnię, osiądzie na niej. Natomiast farby podkładowe przygotowują powierzchnie tak, aby bez problemów nałożyć nowy kolor, nawet gdy zmieniamy intensywny na jaśniejszy. W przeciwieństwie go gruntów, które są bezbarwne, farby podkładowe są zabawione, zazwyczaj na biało.
Na co zwrócić uwagę kupując grunt i farbę podkładową
W stojąc w sklepie przed półką z gruntami i farbami podkładowymi, możemy mieć nie lada problem, ponieważ oferta producentów tych preparatów jest bardzo bogata. Wielu z nich proponuje środki uniwersalne, które możemy stosować na dowolnym rodzaju powierzchni. Jednak o wiele bezpieczniej jest dobrać taki grunt czy farbę podkładową, które mają dokładnie określone, do jakich materiałów są przeznaczone, np. beton, tynk czy płyty gipsowo-kartonowe – informacja ta powinna być umieszczona na opakowaniu. W karcie technicznej produktu znajdziemy również informację, jaki produkt będzie zgodny z wybraną przez nas farbą. Podczas wyboru pamiętajmy także, że im bardziej zniszczona i wymagająca powierzchnia, tym preparat powinien być silniejszy.
Jak nakładać preparaty gruntujące
Nakładanie gruntu czy farby podkładowej jest łatwe i najczęściej wystarczy jedna warstwa. Grunty nakładamy na czyste, pozbawione luźnych cząstek, łuszczącej się farby czy resztek tapety podłoże za pomocą wałka lub pędzla malarskiego, rozpoczynając od naroża ścian. Wykonujemy ruchy góra-dół, przy czym ostatni ruch powinniśmy wykonać w dół – unikniemy w ten sposób nieestetycznych smug. Jeśli jednak będziemy musieli nałożyć dwie warstwy gruntu, to kolejną aplikujemy dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej – czas schnięcia podany jest na opakowaniu. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić minimum 10oC. Niedoświadczonemu malarzowi może się zdarzyć, że nałoży za dużo preparatu gruntującego – grunt nie wchłonie się w ścianę, a miejsce to będzie „lśniło”. Przed malowaniem musimy poprawić szorstkość i przyczepność tej powierzchni stosując tzw. grunt sczepny. Możemy także zaskrobać grunt, jednak prawdopodobnie uszkodzimy tynk i będziemy musieli go naprawić przed malowaniem np. zastosować gładź.
zdjęcia: materiały prasowe