Granulat z wełny skalnej – bezpieczne ocieplenie poddasza na długie lata
Pełne bezpieczeństwo pożarowe
Wybierając materiał izolacyjny sugerujemy się współczynnikiem przewodzenia ciepła (lambda), często zapominając o innych bardzo ważnych właściwościach termoizolacyjnych – np. klasie reakcji na ogień.
Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, każdy obiekt powinien spełniać podstawowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa pożarowego. Warto zatem pod tym kątem sprawdzać także materiał izolacyjny. Na rynku możemy znaleźć zarówno te o klasie najwyższej - A1, jak i tej najniższej - E czy F. Co to w praktyce oznacza? – Materiały ociepleniowe o klasie E czy F to takie, które nie gwarantują niestety żadnej ochrony przed ogniem, wręcz przeciwnie – przyspieszają rozprzestrzenianie się pożaru, a także są dymotwórcze – wydzielają dużo toksycznego dymu. Jest to o tyle ważne, że według statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w 70% przyczyną zgonów w pożarach jest zetknięcie z dymami i toksycznymi produktami spalania – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert ROCKWOOL Polska – Z kolei klasa reakcji na ogień A1, którą cechuje się m. in. granulat z wełny skalnej, oznacza, że materiał w zupełności nie przyczynia się do rozwoju pożaru i spowalnia jego rozprzestrzenianie się. Nawet w temperaturach do 1000 stopni Celsjusza nie zapala się, praktycznie nie wydziela ciepła czy toksycznego dymu. Dzięki czemu zapewnia bezpieczną ewakuację domowników w każdej sytuacji i chroni dom przed gwałtownym rozprzestrzenianiem się ognia. Zyskujemy czas, który pozwoli Straży Pożarnej na ugaszenie pożaru, a nam na zachowanie naszego cennego dobytku.
Szybki i dokładny montaż, bez zbędnego bałaganu
Nie
ukrywajmy – remont domu to dla każdego źródło olbrzymiego stresu. W związku z
tym każdy z nas chciałby, aby remont zakończył się jak najszybciej i szuka
rozwiązań, które pozwolą jak najlepiej zoptymalizować czas jego trwania.
GRANROCK SUPER dobrze na tę potrzebę odpowiada.
– Granulat aplikuje się w technologii
nadmuchu, co znacznie skraca czas potrzebny do ocieplenia domu. Zaledwie w
ciągu 1 dnia możemy zaizolować aż 100 m2 poddasza. GRANROCK SUPER
jest materiałem naturalnym, dlatego od razu po pozamiataniu pomieszczenia
możemy przystąpić do kolejnych prac remontowych. Oszczędzamy nie tylko czas,
tak cenny podczas remontu domu, ale również pieniądze. Materiały z wełny
skalnej zachowują swoje właściwości nawet po 55 latach użytkowania – dodaje
Tomasz Kwiatkowski. Warto także wiedzieć, że po wykonaniu izolacji granulatem
GRANROCK SUPER wietrzenie jest niepotrzebne, co ma bezpośredni związek ze
składem chemicznym materiału. Wełna skalna to materiał w pełni naturalny i
ekologiczny, w 97% składający się ze skały.
Zdrowy i ekologiczny dom
Wybór
materiału ociepleniowego ma znaczenie nie tylko dla zużycia energii czy
portfela, ale także dla zdrowia. Chcemy żyć zdrowiej i bardziej ekologicznie.
To zmiany nie tylko w zakresie diety czy sportu. To zmiany, które można
wprowadzić w przypadku każdej decyzji zakupowej, którą podejmujemy. Wybór
materiału izolacyjnego również może wpisywać się w zdrowy styl życia. Wełna
skalna to materiał w pełni naturalny - nie zawiera substancji, które byłyby
szkodliwe dla zdrowia czy środowiska. Zachowuje swoją trwałość i niezmienione
właściwości przez kilkadziesiąt lat,
a dodatkowo, w przeciwieństwie do innych materiałów, może być poddawany
recyklingowi.
Poza izolacyjnością i niepalnością, GRANROCK SUPER posiada inna ważną zaletę - paroprzepuszczalność czyli zdolność do przepuszczania pary wodnej. Dzięki temu przegrody oddychają i są chronione przed powstawaniem pleśni czy grzybów, co tworzy właściwy mikroklimat w pomieszczeniu. Ma to szczególne znaczenie dla osób zmagających się z przewlekłymi schorzeniami układu oddechowego. Dla alergików, astmatyków, ale także dla dzieci czy seniorów, stała, optymalna temperatura w pomieszczeniu i odpowiedni poziom wilgotności powietrza jest szczególnie ważne dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia.
Ochrona zdrowia to także ochrona przed hałasem – jednym z najbardziej niedocenianych stresorów w dzisiejszym świecie. Jak podają badania, przeprowadzone chociażby przez dra Larsa Jarupa z Imperial College London, hałas przekraczający już zaledwie 35 decybeli może zwiększać ciśnienie krwi i być głównym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób kardiologicznych! Granulat z wełny skalnej zapewnia bardzo wysoki poziom izolacyjności akustycznej, dzięki czemu tworzy skuteczną barierę przed hałasem z zewnątrz, który – zwłaszcza na poddaszu – bywa bardzo uciążliwy. Wszelkie odgłosy takie jak pędzące samochody, padający deszcz, głośna impreza u sąsiada czy wydobywająca się z pokoju nastolatka głośna muzyka nie zakłócą spokoju domowników. Każdy z nich może cieszyć się ciszą i komfortem termicznym o każdej porze roku i w każdych warunkach atmosferycznych.