Gdzie umieścić grzejnik? Najlepsze miejsce na grzejnik
Najlepsze miejsce na grzejnik jest pod oknem. Ogrzane powietrze unosząc się tworzy „kurtynę” chroniącą osoby w pomieszczeniu przed wypromieniowywaniem ciepła z ich ciał w kierunku zimniejszej powierzchni szyby. Tym samym nie odczuwają one chłodu. Chłodne powietrze trafiające do pomieszczenia przez nawiewniki lub szczeliny w oknie od razu się wtedy ogrzewa i unosi w kierunku sufitu. Stopniowo ulegając ochłodzeniu opada przy przeciwległej ścianie i wzdłuż podłogi wraca do grzejnika. Ta naturalna cyrkulacja sprawia, że temperatura w pomieszczeniu rozkłada się w miarę równomiernie - nie ma miejsc, w których odczuwa się chłód.
Jeśli nie pod oknem, to gdzie?
Montaż grzejnika w innym miejscu sprawia, że w pobliżu okien i przy podłodze może być odczuwane zimno, bo chłodne powietrze opada w jej kierunku, a zanim zostanie podgrzane, musi pokonać drogę do grzejnika. Dodatkowy niepożądany efekt, który nie występuje w przypadku montażu grzejnika pod oknem, to skraplająca się na powierzchni zimnych szyb para wodna, zwłaszcza w tak zwanych pomieszczeniach wilgotnych (łazienkach, pralniach, kuchniach).
Jeśli grzejnik ma być umieszczony w miejscu innym niż okolica okna, to warto to zrobić tam, gdzie występują największe straty ciepła – w narożnikach budynku, przy ścianach zewnętrznych, zwłaszcza od strony północnej, zacienionych, narażonych na działanie wiatru.
Gdzie nie montować grzejników?
Grzejników lepiej nie umieszczać w miejscach, w których jest utrudniona cyrkulacja powietrza. Efekt działania tych, które są zupełnie zasłonięte, jest niewielki.