Funkcjonalna strefa dzienna
Moda wnętrzarska dotyczy nie tylko wyposażenia wnętrz i dekoracji, ale też rozwiązań przestrzennych. Jedną z ikon nowoczesności są otwarte wnętrza – pomieszczenia strefy dziennej łączy się ze sobą w taki sposób, że ich funkcje się przeplatają i wzajemnie uzupełniają. Zamiast ścian i drzwi praktykowane są inne sposoby oddzielenia stref – to fragmenty ścianek, niewysokie murki, drzwi przesuwne. Coraz częściej jednak granice funkcjonalnych stref zaznaczają jedynie sprzęty i meble.
Otwarta strefa dzienna – korzyści dla przestrzeni rodzinnego życia
Wnętrza otwieramy ze względów przestrzennych – brak ścian i drzwi tworzy otwartą przestrzeń, optycznie ją powiększa i powoduje odczucie, że w domu jest więcej światła i powietrza. Są też powody praktyczne – otwarta strefa dzienna umożliwia przesuwanie funkcji na inne pomieszczenia, pozwala np. wypoczywać w kuchni, urządzić reprezentacyjne miejsce w holu albo w zależności od potrzeb powiększać niektóre strefy – na przykład w czasie dużego przyjęcia poszerzyć jadalnię o hol czy nawet kuchnię. Przede wszystkim jednak warto otwierać przestrzeń ze względów rodzinnych – pozwala ona na zacieśnienie więzi między domownikami. Planując takie rozwiązanie, trzeba jednak uważać – w przestrzeni bez granic tracimy oparcie, jaką tworzą przegrody w postaci ścian. Pomimo otwarcia przestrzeń powinna dawać możliwość wydzielania funkcjonalnych zakątków, być elastyczna, podatna na zmiany, umożliwić realizowanie rozlicznych funkcji, takich jak wypoczynek, praca, życie towarzyskie.
Strefa dzienna w domu parterowym
W domu parterowym podział na strefy dzienną i nocną jest utrudniony, ponieważ obie mieszczą się na jednej kondygnacji. Proporcje wielkości obu stref, jak również ich wzajemne położenie, zależą od potrzeb rodziny. Ze względu na bliskość pokojów sypialnych i konieczność zapewnienia w nich ciszy lepiej sprawdzą się rozwiązania częściowo otwarte – więcej tu będzie półścianek czy murków. Konsekwencją zastosowania częściowych, choć stałych podziałów będzie jednak zacieśnienie przestrzeni – warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli przestrzeń do zagospodarowania jest niewielka. Dla zachowania odczucia przestrzenności lepiej w takiej sytuacji zrezygnować z wydzielania części aneksów niż wprowadzać dodatkowe podziały. Nie wydzielajmy więc z pokoju dziennego aneksu jadalnianego czy kominkowego. Strefa dzienna zajmuje tylko część parteru, dlatego ma mniejsze możliwości doświetlenia światłem naturalnym.
Strefa dzienna w domu dwukondygnacyjnym
W domu z piętrem lub poddaszem parterowym podział na strefy dzienną i nocną jest naturalny – pokrywa się z granicami kondygnacji. Strefa dzienna może w tym przypadku wypełniać prawie całą przestrzeń parteru – wydziela się tu tylko łazienkę lub WC, czasami dodatkowy pokój pełniący funkcję gabinetu, bawialni lub jednej z sypialni. Kuchnia, salon i jadalnia mogą wówczas stanowić jednoprzestrzenne wnętrze, wydzielone jedynie umownymi przegrodami w postaci niewysokich murków, półścianek lub aranżacji z mebli. Aby zachować zróżnicowanie funkcjonalne poszczególnych aneksów coraz częściej korzysta się z różnych materiałów posadzkowych Domownicy inaczej korzystają z niej niż w domu parterowym – aby dostać się do swoich pokojów, muszą pokonać schody. Strefa dzienna w takim domu powinna być bardziej wielofunkcyjna – może tutaj młodsze dzieci będą odrabiały lekcje lub trzeba będzie wydzielić miejsce do pracy. Może więc być bardziej otwarta, lepiej doświetlona.
Strefy dźwięków i ciszy
Strefa dzienna – salon, kuchnia, hol – to miejsce, gdzie toczy się codzienne życie, krzyżują się drogi wszystkich domowników, załatwia się masę spraw i wypełnia wiele obowiązków. Tutaj odrobina hałasu nie przeszkadza. Gdy jednak strefa dzienna jest kompleksem otwartych wnętrz, dźwięki nienapotykające na swej drodze przeszkód w postaci ścian i drzwi rozchodzą się bez przeszkód. Tak więc z kuchni otwartej na salon będą śmiało przenikały typowe dźwięki powstające podczas przygotowywania posiłków. Paradoksalnie im bardziej nowoczesna kuchnia, tym więcej hałasów. Tak ułatwiająca życie mechanizacja nie pozostawia efektów ubocznych. Mimo że producenci urządzeń AGD prześcigają się w oferowaniu coraz to cichszych sprzętów, nie można do końca wyciszyć wentylatora kuchennego okapu, zmywarki, młynka rozdrabniającego resztki pokarmów w kuchennym zlewie. Pamiętajmy o tych niedogodnościach planując otwartą strefę dzienną.
zdjęcia: AdobeStock