Franspol - nowoczesne systemy ociepleń na wełnie mineralnej Renox WE
Jak powstaje wełna mineralna?
Wełna mineralna to produkt przygotowywany z naturalnego surowca – szkła lub skały bazaltowej, które w temperaturze dochodzącej do 1400ºC, przechodzą proces topnienia, a następnie poddawane są rozdmuchaniu na cieniutkie włókienka, z których składa się finalny produkt. Przy użyciu żywicy organicznej formuje się ostateczny kształt i w tej formie utwardza w piecu.
Mimo zbliżonych do styropianu parametrów przewodności cieplnej ostateczny efekt prac zależy od poprawnego ułożenia materiału dociepleniowego i pozostałych materiałów zastosowanych na budowie.
Systemy dociepleń wełną mineralną – charakterystyka
Zaletą wełny mineralnej jest jej wpływ na izolacyjność akustyczną. Ta cecha powoduje, że często stosuje się ją do wypełnienia konstrukcji wewnętrznych. W przypadku ścian zewnętrznych ważniejszym parametrem dla wyboru tego materiału może być dyfuzyjność, czyli, potocznie mówiąc, zdolność do przepuszczania powietrza i umożliwienie oddychania ścian.
Wełna mineralna jest dość nasiąkliwym materiałem i dość długo wysycha. Jednak w przypadku prawidłowo wykonanego ocieplenia domu właściwość ta nie powinna mieć wpływu na użytkowanie obiektu. Ważne, aby stosować suchy materiał na etapie montażu i nie dopuścić do zawilgocenia w trakcie prowadzenia prac.
Jednym z najważniejszych parametrów decydujących o wyborze wełny mineralnej jest bardzo wysoka odporność na ogień, co potwierdza oznaczenie najwyższymi klasami: A1 i A2 (styropian jest samogasnący – klasa E, a najgorsza z klas to F). Poza tym wełna mineralna jest produktem odpornym na działanie rozpuszczalników pochodzenia organicznego.
Wybór danego materiału izolacyjnego nie jest zatem oczywisty. Praktyka budowlana pokazuje, że duży wpływ na dobór materiału przeznaczonego do ocieplania domu mają indywidualne preferencje inwestora/projektanta/wykonawcy, a decydujący jest najczęściej rachunek ekonomiczny.
W zakresie docieplenia wełną mineralną firma Franspol oferuje rozwiązanie systemowe. Produkty z rodziny Renox WE pozwalają na dekoracyjne wykończenie elewacji materiałem mineralnym, silikonowym lub silikonowo-siloksanowym. Gotowe tynki można zabarwić na kolor z bogatej palety barw, w wybranych punktach handlowych na terenie całego kraju.
FRANSPOL Nowoczesne systemy ociepleń wełną mineralną
Docieplanie wełną mineralną krok po kroku
Przed przystąpieniem do prac dociepleniowych należy w pierwszej kolejności przygotować podłoże. W szczególności trzeba sprawdzić równość i nośność podłoża a w razie potrzeby wyrównać i zagruntować. Docieplanie wełną mineralną rozpoczyna się od zamocowania listew cokołowych i przyokiennych.
Przyklejanie wełny mineralnej wykonujemy dedykowanym do tego celu produktem, np. klejem do wełny W-11, z oferty firmy Franspol. W celu uzyskania maksymalnej przyczepności płyty trzeba kleić na całej powierzchni w dwóch fazach:
I. zaprawę klejącą nanosi się na płyty gładką stroną pacy i szpachluje;
II. drugą warstwę zaprawy rozprowadza się pacą zębatą o zębach 12×12 mm równomiernie na całej powierzchni płyty.
Bezzwłocznie po naniesieniu kleju, płyty przykleja się do ściany, a każdą kolejną przykłada się w odległości ok. 2 cm od poprzedniej i dosuwa, dokładnie dociskając. Płyty należy przyklejać mijankowo, a nadmiar kleju ewentualnie wychodzącego spod płyty należy usunąć, dzięki czemu można całkowicie wyeliminować tworzenie się mostków termicznych.
Na kolejnym etapie, po wyschnięciu zaprawy, płyty się docina, oczyszcza ich powierzchnię, po czym wzmacnia się narożniki i ościeże, zatapiając listwy z siatką. Następnie można przystąpić do zatapiania siatki na całej powierzchni elewacji, do czego przeznaczony jest klej do siatki W-12. Pamiętać należy o układaniu siatki w odległości min. 10 cm zakłady.
W ofercie Franspolu znajdziemy także klej do siatki FP-12 B, który charakteryzuje się białym kolorem. Odznacza się zwiększoną elastycznością i plastycznością, dzięki czemu po związaniu jest odporny na odkształcenia, jakie występują w okresie eksploatacji. Klej FP-12 B wchodzi w skład nowoczesnego systemu ociepleń Renox WE. Potwierdza to Europejska Aprobata Techniczna ETA, która gwarantuje, że produkt spełniania wszelkie wymagania Unii Europejskiej w zakresie jego zastosowania.
Nowoczesne systemy ociepleń – trwałe i solidne
Docieplanie wełną mineralną to bardzo dobra inwestycja, która zapewni doskonałą termoizolację budynku. Trzeba tylko pamiętać o tym, że ocieplania domu nie należy wykonywać w czasie opadów atmosferycznych, podczas silnego wiatru i przy dużym nasłonecznieniu elewacji bez osłon. Świeżo wykonane tynki powinny być chronione przed deszczem, mrozem i zbyt szybkim wysychaniem. Przeciętny czas schnięcia tynku wynosi 12-48 godzin.
Pomocą w doborze produktów do docieplania wełną mineralną służą nasi doradcy handlowi i techniczni: PRZEDSTAWICIELE HANDLOWI