Folie dachowe
fot.Fotolia
W przeciwieństwie do tradycyjnej papy, folie wstępnego krycia są proste i łatwe w montażu. Zwykle nie wymagają sztywnego poszycia, mogą być układane na krokwiach oraz mocowane kontrłatami. Tym, co wyróżnia folie dachowe, jest również zdolność przepuszczenie pary wodnej z wnętrza domu, co zapewnia regulację wilgotności i dodatkowo chroni przed zawilgoceniem termoizolacji połaci.
Rodzaje folii dachowych
Folie wstępnego krycia dzieli się najczęściej z uwagi na poziom ich przepuszczalności. Do wyboru mamy więc folie dachowe niskoparoprzepuszczalne oraz wysokoparoprzepuszczalne. Folie niskoparoprzepuszczalne wyróżniają się paroprzepuszczalnością nieprzekraczającą 100 g/m2/24 h (zazwyczaj wynosi ona 25-60 g/m2/24 h). Tak podana informacja mówi o tym, ile gramów wody w ciągu doby przesączy się przez 1 m² folii. Przepuszczalność folii wysokoparoprzepuszczalnych jest większa niż 100 g/m2/24 h. Nazywane są one często membranami dachowymi.
Paroprzepuszczalność folii dachowych może być też wskazywana w inny sposób – przy wykorzystaniu współczynnika Sd (oporu dyfuzyjnego). Określa on grubość warstwy powietrza, o takim samym oporze dla pary wodnej, co folia. Przykładowo, jeśli Sd folii wynosi 0,02 m oznacza to, że folia stawia parze wodnej taki opór jak 2 cm powietrza. Im wartość współczynnika Sd jest niższa, tym folia wstępnego krycia będzie lepiej przepuszczać parę wodną. Stopień paroprzepuszczalności folii dachowej warunkuje jej zastosowanie i sposób układania.
Folie dachowe na budowie
Stosując folie niskoparoprzepuszczalne, należy pamiętać o pozostawieniu szczeliny wentylacyjnej między nią a warstwą termoizolacji (przyjmuje się, że nie powinna być ona mniejsza niż 2 cm). W przeciwnym razie, może dojść do zawilgocenia izolacji cieplnej, a nawet zagrzybienia drewna więźby dachowej. Taki sposób montażu nieskoparoprzepuszczalnej folii dachowej jest konieczny, jednak też bardziej pracochłonny i powoduje w pewnym stopniu zmniejszenie izolacyjności termicznej dachu. Niskoparoprzepuszczalnych folii dachowych nie stosuje się na pełne deskowanie. Zastosowanie folii wysokoparoprzepuszczalnych jest bardziej popularnym rozwiązaniem – mogą być one układane bezpośrednio na ociepleniu, bez konieczności wykonywania szczeliny wentylacyjnej, przez co są łatwiejsze i szybsze w montażu. Takie membrany dachowe mogą być stosowane również na dachach o pełnym deskowaniu.