Elektroniczne zamki do drzwi wejściowych
Nowoczesne technologie ułatwiają nam codzienne życie. Dotyczy to również sposobów otwierania drzwi do domu. Dzięki zamkom szyfrowym np. drzwi zewnętrzne otworzą się same, gdy będziemy nieśli ciężkie zakupy. Jednak podczas ich wyboru najważniejsza jest kwestia bezpieczeństwa – i to właśnie gwarantują zamki elektroniczne. Ponadto, nie musimy nosić przy sobie pęku kluczy. Na popularyzację takiego rozwiązania wpływ ma nie tylko jego wygoda, ale również rosnąca dostępność cenowa.
Rodzaje zamków elektronicznych
Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, dzięki czemu wybierzemy najbardziej optymalne. Poszczególne modele różnią się nie tylko wzornictwem, ale przede wszystkim zainstalowanym systemem i poziomem zabezpieczeń.
Zamki na pilot. Działają na podstawie odbioru sygnału wysyłanego przez pilot. Odblokowanie mechanizmu następuje w momencie, kiedy sygnał dotrze do odbiornika umieszczonego bezpośrednio w zamku. Zamontowanie zamka na pilot pozwala na otwierane drzwi nawet z odległości kilkunastu metrów bez konieczności podchodzenia do nich. Takie rozwiązanie sprawdzają się bardzo dobrze w ramach tzw. inteligentnych domów.
Zamki na kartę zbliżeniową. Rozwiązanie to powszechnie jest stosowane w w hotelach, a coraz częściej również w domach jednorodzinnych. Aby otworzyć drzwi zewnętrzne do specjalnego czytnika przykładamy kartę. Zamiast karty może być stosowany brelok, tzw. pestka czy pastylka.
Zamek z kluczem chipowym. Tego typu zamek możemy otworzyć jedynie za pomocą specjalnego piórowego klucza, gdzie zatopiony jest elektroniczny chip. Kiedy włożymy go do specjalnego gniazda, wysyła on elektroniczny sygnał sygnalizujący zapaleniem się diody, po czym następuje odryglowanie drzwi.
Zamki na kod. Jedną z najstarszych, ale i sprawdzonych metod kontroli dostępu jest zastosowanie zamków kodowych. Aby dostać się do zabezpieczonego zamkiem kodowym pomieszczenia, należy na zamontowanej w pobliżu drzwi klawiaturze wystukać odpowiedni kod. Zamek na kod sprawdza się wszędzie tam gdzie potrzebujemy łatwej i niezawodnej kontroli wejścia czy wyjścia.
Zamki biometryczne. Ich podstawą działania jest skaner, który odczytuje linie papilarne określonych osób – ograniczony dostęp w dużym stopniu przyczynia się do zagwarantowania bezpieczeństwa. Drzwi z zamkiem biometrycznym otwierają się za pomocą zakodowanego wcześniej odcisku palca. Najnowocześniejsze systemy są wstanie zapamiętać ok. 200 odcisków.
Zamki na telefon. W dzisiejszych czasach każdy z nas posiada smartfona, więc zamki na telefon są coraz bardziej popularne. Opcja ta umożliwia otwierania drzwi zdalnie za pomocą specjalnego kodu. Jest idealną opcją dla rodziców z dziećmi, które mogą samodzielnie otwierać dom, bez obawy o zgubienie kluczy.
Zamki elektroniczne samodzielnie czy w systemie
Zazwyczaj do drzwi zewnętrznych montujemy samodzielny zamek. Jednak producenci zamków elektronicznych najczęściej nie ograniczają się do jednej możliwości. Oferują więc zamki, które nadają się zarówno do pracy samodzielnej, jak i systemowej. Jeśli zdecydujemy się na rozwiązanie systemowe otwarcie drzwi wejściowych możemy połączyć np. z otwarciem furtki czy bramy garażowej, a nawet opuszczeniem rolet. Wszystko zależy od sposobu zaprogramowania.
Bezpieczne zamki do drzwi
Zamki do drzwi wejściowych powinny odznaczać się najwyższym stopniem bezpieczeństwa. Do niedawna obowiązywały klasy O, T, A, B i C – za antywłamaniowe uznawano tylko A, B i C. I chociaż taka klasyfikacja jest nadal stosowana, to wielu producentów posługuje się zupełnie nową, niestety bardziej skomplikowaną symboliką. Obecnie obowiązujące oznaczenie zamka składa się z 11 pozycji oznaczonych cyframi i litami, a każda z nich określa inny parametr zamka, np. jego wytrzymałość czy odporność na korozję. Klasę antywłamaniowości określa 7 pozycja w kodzie. Mogą tam znaleźć się cyfry od 1 do 7. O zamkach do drzwi z klasą od 4 do 7 możemy mówić, że są antywłamaniowe.