Dodatkowe metry kwadratowe
Dobrze zaprojektowana i prawidłowo wykonana zabudowa balkonu lub loggi zapewni nam przez cały rok chwile wytchnienia na świeżym powietrzu bez konieczności wychodzenia z domu. Wygodny fotel i stolik kawowy stanie się oczywistym przedłużeniem salonu – starajmy się utrzymać taki sam styl jak we wnętrzu. Wypoczywać możemy w towarzystwie roślin, nawet zimą. Warunki panujące w mieszkaniach w sezonie zimowym (suche, ciepłe powietrze) nie sprzyjają rozwojowi niektórych gatunków – oranżeria na balkonie może okazać się więc doskonałym rozwiązaniem. Dodatkowa powierzchnia przyda się także do przechowywania np. sezonowych sprzętów (rowerów czy rolek) oraz suszenia ubrań. Uważajmy jednak, aby balkon nie stał się magazynem rupieci. Ponadto zabudowa – szczególnie na niższych kondygnacjach – stanowi skuteczną ochronę przed włamaniem. Do tego dochodzi ochrona wnętrza przed hałasem, wiatrem i zimnem – w pewnym stopniu obniża koszty ogrzewania. Nie zapominajmy jednak, że zabudowany balkon nie powinien oszpecać naszego budynku.
ESTETYCZNA PRZESŁONA
Nowoczesne zabudowy balkonów nie psują wyglądu elewacji, a dobrze dobrane do charakteru budynku mogą stać się dodatkową ozdobą. Do wyboru mamy zabudowy ramowe lub bezramowe. W przypadku ramowych wypełnienie z pleksi, paneli PVC lub tafli szkła oprawione jest w profile, które przesuwamy po torze prowadnicy. Skrzydła przesuwne wyposażone są dodatkowo w uszczelki szczoteczkowe, które ograniczają przepływ hałasu i kurzu. Natomiast w układach bezramowych tafle nie mają ram pionowych, przez co zabudowa jest niewidoczna z zewnątrz i nie ogranicza widoku osobom przebywającym na balkonie. System opiera się na konstrukcji, która umożliwia zabudowę po łuku i przesuwanie paneli pod kątem. Jest to rozwiązanie dużo nowocześniejsze, ale i droższe. Modne są konstrukcje z przesuwnymi taflami szkła. Warto postawić przede wszystkim na hartowane szkło, anodowane lub lakierowane profile aluminiowe oraz elementy ślizgowe i mocujące wykonane ze stali nierdzewnej. To zapewni trwałość i estetykę. Ponadto takie materiały łatwo utrzymać w czystości.
ZGODNIE Z PRAWEM
Instalacje na balkonie wymagają zgłoszenia, ale nie zawsze. Jeżeli konstrukcja jest lekka (np. wykonana z pleksi czy aluminium) i nie przekracza 3 m wysokości, jej montażu nie trzeba zgłaszać ani starać się o pozwolenie. Jeśli jednak ma to być masywna zabudowa balkonu, musimy dopełnić pewnych formalności. Projekt zabudowy należy zgłosić w odpowiedniej jednostce – zazwyczaj jest to miejski wydział architektury. We wniosku powinien znaleźć się opis planowanych zmian, a także terminy rozpoczęcia i zakończenia prac. Zabudowa balkonu zarówno z pleksi, jak i każdego innego materiału powinna być także poprzedzona wnioskiem do zarządu wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni z prośbą o wydanie zgody. Niektóre spółdzielnie zakazują takich konstrukcji w swoich regulaminach – wtedy niestety musimy zrezygnować z prac. Warto więc wczytać się w zapisy, zanim przystąpimy do projektowania zabudowy. Jeśli budynek wpisany jest do rejestru zabytków dodatkowo należy uzyskać zezwolenia konserwatora zabytków. Zabudowa bez zezwoleń może oznaczać samowolę budowlaną, która jest karalna.
DREWNIANA ZABUDOWA
To klasyczne, eleganckie rozwiązanie, raczej dla miłośników tradycji niż dla fanów nowoczesnych czy wręcz futurystycznych projektów. Drewno to zdecydowanie dobry pomysł, szczególnie jeśli pojawia się w architekturze bloku. W takim przypadku wystarczy, że możliwie wiernie odwzorujemy odcień materiału, a konstrukcja będzie wyglądać jak integralna część budynku. Pamiętajmy jednak, że w odróżnieniu od innych materiałów drewno wymaga pielęgnacji i okresowej impregnacji. Po paru sezonach będziemy musieli oczyścić zabudowę oraz zeszlifować wszelkie rysy i mniejsze uszkodzenia, a następnie zaimpregnować powierzchnię, dzięki czemu zabezpieczymy ją przed oddziaływaniem niszczących czynników zewnętrznych.
DOMOWA ORANŻERIA
Otwarty balkon sprawia, że zimą wszystkie rośliny musimy przenieść do domu, przy zabudowanym nie mamy już takiego problemu. Możemy nawet pokusić się o stworzenie domowej oranżerii, ale pamiętajmy, że o doborze roślin decyduje nasłonecznienie balkonu. Na południowo-wschodnim można stawiać większość roślin, np. begonie, południowo-zachodnim (gdzie latem bywa bardzo gorąco) – osteospermum, gazanie, a także paprocie i palmy. Z kolei lekko zacieniony balkon (półcień) uwielbiają niecierpki. Warto pamiętać, że na zabudowanym balkonie można uprawiać rośliny ze strefy podzwrotnikowej, np. cytrusy, ostrokrzewy, figi, cyprysy czy oliwki. W temperaturze ok. 0oC wchodzą one w stan spoczynku. Jeśli mrozy są siarczyste, możemy dogrzewać balkon grzejnikiem, by rośliny przetrwały trudne warunki. Starajmy się, by latem liście roślin nie dotykały szyby zabudowy – inaczej mogą ulec poparzeniu.
WAŻNA POSADZKA
O ile wszelkie prowizorki i surowe betonowe wylewki są dopuszczalne na przeszkleniach otwartych, to zabudowany balkon, który jest przedłużeniem salonu powinien być dopracowany w szczegółach. Oczywiście posadzka na takim balkonie nie musi być taka sama jak w pokoju dziennym, ale powinna być równie ładna. Sprawdzą się więc kamienne płytki, żywiczna podłoga 3D z motywem ogrodowej ścieżki lub kamiennego podłoża, granitowe płyty, ryflowane deski tarasowe lub kompozytowe. O ile jesienią i zimą podłoga na balkonie nie będzie miała kontaktu z warunkami atmosferycznymi, to wiosną i latem owszem – nadmierna wilgoć może uszkodzić laminowane panele czy drewniane deski.
KOSZTY ZABUDOWY
Przy dzisiejszych możliwościach i bogatej ofercie materiałów wykończeniowych, zabudowa balkonu nie musi wiązać się z dużym wydatkiem. Całkowity koszt zabudowy ramowej razem z montażem waha się w granicach od 2000 do 4000 złotych. Decydując się na konstrukcję bezramową, powinniśmy być przygotowani na wydatek od 3000 do 6000 złotych. Wpływ na koszt zabudowy ma także długość balkonu i liczba przeszkleń, które chcemy zamontować.
PRAWIDŁOWY MONTAŻ
Przy instalacji zabudowy należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim podłoże, do którego mocowane są wszelkie konstrukcje, musi być stabilne, aby ewentualne obciążenia wiatrowe występujące na danym terenie nie powodowały deformacji lub zniszczeń. Ponadto elementy mocujące konstrukcję do podłoża powinny być odporne na korozję i dobrane tak, aby sprostać wszystkim obciążeniom. Z tego względu nie zaleca się np. prowadzenia instalacji prowadnic przez istniejące warstwy termoizolacyjne płyty balkonowej. Ocieplenie należy usunąć liniowo lub punktowo w miejscu montażu prowadnicy górnej i zastosować odpowiednio twarde oraz stabilne dystanse, które umożliwią bezpośrednie przykręcenie prowadnicy do betonowej płyty balkonowej. Należy także zapewnić wypoziomowanie konstrukcji, zarówno poprzeczne, jak i podłużne, oraz zadbać o równoległe ułożenie kształtowników górnych i dolnych, aby umożliwić prawidłową pracę okien i paneli szklanych oraz ich późniejszą konserwację, np. wystawianie ram ze szkłem z prowadnicy w celu ich umycia.
NIE TYLKO ZALETY
Decydując się na zabudowę balkonu, zyskujemy dodatkową powierzchnię do umycia i pielęgnacji. Niezależnie od tego, z czego będzie wykonana przesłona, mycie jej będzie dość czasochłonne (zwłaszcza gdy trzeba będzie rozkładać poszczególne profile). Warto również wiedzieć, że szklana zabudowa balkonu doskonale sprawdzi się zimą, ale latem z balkonu zrobi prawdziwą szklarnię. Dlatego dobrze już na etapie projektu zainwestować w specjalne moskitiery, które latem wpuszczą do środka powietrze, a jednocześnie będą zabezpieczeniem przed owadami.