Do czego służy GWC – gruntowy wymiennik ciepła?
GWC, czyli gruntowy wymiennik ciepła, to instalacja umożliwiająca podgrzewanie lub chłodzenie powietrza wentylacyjnego dzięki energii akumulowanej w gruncie – dostępnej za darmo.
Temperatura gruntu na głębokości 1,5 m wynosi w Polsce około 14oC w sierpniu i około 5oC w lutym. Na nieco większej głębokości oscyluje wokół 8oC. Jeśli powietrze wentylacyjne kontaktuje się z gruntem, zimą się ogrzewa się od niego, a latem schładza – umożliwia to właśnie gruntowy wymiennik ciepła
(GWC)
Rodzaje gruntowych wymienników ciepła
Gruntowe wymienniki ciepła są przeponowe - powietrze przepływa wtedy zakopanymi pod powierzchnią ziemi rurami - albo bezprzeponowe, w których powietrze przepływa przez odpowiednio przygotowane warstwy gruntu (żwiru), mając z nimi bezpośredni kontakt.
Korzyści z zastosowania GWC
W naszym klimacie można liczyć, że dzięki zastosowaniu gruntowego wymiennika ciepła temperatura powietrza wzrośnie (zimą) lub spadnie (latem) o kilka, a nawet o kilkunaście stopni Celsjusza. Im większa jest różnica temperatury między powietrzem a gruntem, tym intensywniejsza jest wymiana ciepła, dlatego największe korzyści z GWC odnosi się w czasie silnego mrozu (możliwe jest ogrzanie powietrza od -20oC do 0oC) i w czasie upału (schłodzenie od 30oC do 20oC).
Gruntowy wymiennik ciepła nie zawsze przydatny
W okresach przejściowych, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi od kilku do kilkunastu stopni Celsjusza, wykorzystywanie wymiennika gruntowego nie ma sensu – z powodu niewielkiej różnicy temperatury powietrza i gruntu wymiana ciepła nie zachodzi. Może dochodzić także do tego, że skutek jest odwrotny do zamierzonego: powietrze o temperaturze na przykład 12oC - zbyt chłodne, by zapewnić w domu komfort cieplny - jest dodatkowo schładzane przez grunt o temperaturze na przykład 8
oC. Dlatego instalacje z GWC wykonuje się tak, by możliwe było czerpanie świeżego powietrza z pominięciem gruntowego wymiennika ciepła.