Czysta kuchnia – jak ją urządzić, żeby zawsze było w niej czysto?
fot.Kuchinox
Brud i resztki pożywienia to doskonałe warunki dla rozwoju bakterii. Regularne sprzątanie kuchni, a w szczególności jej roboczej strefy to konieczność. Aby kuchnia była łatwa do utrzymania w czystości warto wyposażyć ją w sprzyjające temu sprzęty i materiały.
Czysty zlewozmywak
O tym, czy zlewozmywak będzie łatwy do utrzymania w czystości decyduje w dużej mierze materiał, z jakiego jest wykonany. Cieszące się największą popularnością zlewozmywaki stalowe nie zawsze lśnią czystością. Aby na takim zlewie nie było widać nieestetycznych zacieków, a czyszczenie go szło sprawnie, warto wybrać model z wykończeniem typu mikrodekor (nazywanym też mikroteksturą). Dzięki bardzo delikatnej, nie rzucającej się w oczy fakturze zlew z takim wykończeniem prezentuje się niemal tak atrakcyjnie jest modele z wykończeniem gładkim, jednak jest od nich o wiele łatwiejszy w czyszczeniu. Dobrym rozwiązaniem do czystej kuchni są również zlewozmywaki granitowe z dodatkiem jonów srebra. Ich zastosowanie sprawia, że na powierzchni zlewozmywaka nie gromadzą się bakterie.
Lśniący blat
Również blat kuchenny jest miejscem, który w kuchni często się brudzi. Aby jego czyszczenie nie sprawiało kłopotu warto zdecydować się na blat o jednolitej powierzchni. Zamiast blatu wykańczanego płytkami ze spoinami, w których gromadzi się brud, lepiej wybrać blat z granitu lub kompozytu – materiały te nie tylko łatwo się czyści, są też odporne na plamienie. Dużą sterylnością odznaczają się blaty stalowe. Te jednak sprawdzą się raczej w bardziej nowoczesnych kuchniach.
AGD na rzecz czystości
Również kuchenne sprzęty mogą ułatwić utrzymanie czystości w kuchni. Jednym z nich jest okap kuchenny, który usuwa z kuchni nadmiar pary wodnej, sprzyjającej rozwojowi pleśni i osadzaniu się na meblach kuchennych drobinek tłuszczu. Nie warto więc z niego rezygnować. Wybierając odpowiedni okap upewnij się, że jego moc jest odpowiednio dobrana do wielkości kuchni.
Zmorą wielu gospodyń domowych są trudne do usunięcia zabrudzenia w piekarniku. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest zakup nowoczesnego urządzenia, wyposażonego w program czyszczący – pyrolizę. Po jego uruchomieniu piekarnik rozgrzewa się do temperatury około 500°C, w której tłuszcz i inne zanieczyszczenia zamieniają się w popiół. Jedyne zadanie, jakie pozostaje do wykonania po zakończeniu pyrolizy, to usunięcie powstałego pyłu szmatką lub papierowym ręcznikiem.