Czym kleić płytki na kominku? Klej do płytek kominkowych
fot.Atlas
Obudowa kominka narażona jest na działanie wysokiej temperatury. Nagrzewa się, gdy w kominku płonie ogień, a po jego wygaśnięciu stygnie, co prowadzi do powstania naprężeń, które mogłyby skutkować pęknięciami w płytkach lub warstwie kleju. Procesy te powtarzać się będą wielokrotnie – tak długo jak będziemy korzystać z kominka. Zarówno okładzina kominkowa, jak i materiał, który posłuży do jej mocowania powinny być więc dobrane pod kątem rozszerzalności cieplnej.
Jaki klej do płytek na kominku?
Decydując się na obudowę kominka z płytek kamiennych lub ceramicznych należy zadbać o to, aby zostały one zamocowane odpowiednim klejem do płytek. Przede wszystkim powinien on przeznaczony do stosowania na podłożach ogrzewanych. Ważne też, aby był to klej elastyczny, odporny na powstające pod wpływem ciepła odkształcenia. Warto też zwrócić uwagę na przyczepność kleju do płytek do podłożą, aby nie spływał on z pionowych powierzchni obudowy. Z reguły większość wysokoplastycznych klejów cechuje dobra przyczepność.
Jak obudowa, taki klej
Klej do płytek kominkowych powinien być również dobrany pod kątem materiału, który będzie za jego pomocą mocowany. Płytki, które cechuje duża nasiąkliwość, np. płytki z kamienia naturalnego (m.in. trawertyn czy marmur) czy niektóre gresowe, należy przyklejać klejem, który zamiast cementu szarego ma w swym składzie cement biały. Zaprawa powinna być zawsze przygotowywana według zaleceń producenta, zawartych na opakowaniu kleju. Rozrobiony klej do płytek na obudowę kominka nanosi się zarówno na podłoże, jak i na spodnią warstwę płytek kominkowych.