Czym jest dom pasywny?
fot.Velux
Dla współczesnego budownictwa, kluczowe znaczenie mają kwestie związane z energooszczędnością. Z myślą o niedalekiej przyszłości, projektuje się i buduje domy o niewielkim zapotrzebowaniu na energię cieplną. Domy pasywne potrzebują nie więcej niż 15 kWh/(m²/rok) - jest to nawet dziesięciokrotnie mniej, niż w przypadku standardowych budynków jednorodzinnych. Decydując się na budowę domu pasywnego, zapewniany sobie niskie rachunki za ogrzewanie, a tym samym ograniczamy zużycie nieodnawialnych źródeł energii i związaną z ich eksploatacją, emisję zanieczyszczeń do środowiska naturalnego.
Lokalizacja i architektura domu pasywnego
Orientacja działki i położenie domu względem stron świata, powinny sprzyjać pozyskiwaniu darmowej energii promieniowania słonecznego, dlatego w domach pasywnych, duże przeszklenia planuje się na południowej elewacji domu. Natomiast, od najchłodniejszej, północnej strony, lokalizuje się często garaż lub pomieszczenia gospodarcze, które stają się swego rodzaju buforem, ograniczającym straty ciepła. Ogromne znaczenie ma także architektura domu. Najlepiej, jeśli stosunek przegród zewnętrznych, ogrzewanej części domu pasywnego, do jej kubatury, będzie jak najmniejszy (im jest on wyższy, tym większe będzie zużycie energii). Bryła domu pasywnego powinna być zwarta i prosta, z dachem jedno- lub dwuspadowym.
Założenia projektowe w domu pasywnym
Budynkom pasywnym stawia się wysokie wymagania, co do izolacyjności termicznej. Dom pasywny, to dom szczelny – wszelkie drogi ucieczki ciepła na zewnątrz, zostają ograniczone poprzez użycie odpowiednich materiałów i zastosowanie odpowiedniego ocieplenie. Współczynnik przenikania ciepła U przegród zewnętrznych domu pasywnego nie powinien być większy niż 0,12 W/(m²∙K), podczas gdy, w standardowym domu dopuszczalna wartość wynosi 0,3 W/(m²∙K). Również stolarka, powinna sprostać wysokim wymaganiom – zarówno okna, jak i drzwi zewnętrzne, muszą charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem U, którego wartość nie może przekraczać 0,8 W/(m²∙K). Dom pasywny powinien maksymalnie wykorzystywać energię z otoczenia. Systemy grzewcze w domach pasywnych opiera się na pompach ciepła, kolektorach słonecznych, czy energooszczędnych gazowych kotłach kondensacyjnych. Niezbędnym warunkiem budowy efektywnego domu pasywnego, jest także zastosowanie w nim wentylacji mechanicznej, z odzyskiem ciepła, czyli rekuperatorem.