Czy warto kupić kocioł kondensacyjny?
Kotły kondensacyjne to urządzenia grzewcze, które dzięki wysokiej sprawności pozwalają obniżyć koszty ogrzewania domu. Ich przewaga nad kotłami niekondensacyjnymi jest bardzo duża.
Kotły niekondensacyjne (konwencjonalne) nie wykorzystują części energii zawartej w paliwie – tak zwanego ciepła utajonego. Aby doszło do jego uwolnienia, konieczne jest skroplenie (kondensacja) pary wodnej obecnej w spalinach. Następuje to w wyniku schłodzenia ich do temperatury niższej od tak zwanego punktu rosy, czyli około 56oC dla gazu ziemnego, 52oC dla gazu płynnego i 47oC dla oleju opałowego. Taką możliwość dają kotły kondensacyjne – wyposażone w wymienniki ciepła skonstruowane tak, by mogło dochodzić w nich do kondensacji.
Wysoka sprawność kotłów kondensacyjnych
Charakterystyczna dla kotłów kondensacyjnych jest ich sprawność - większa od 100%, co na pierwszy rzut oka przeczy zdrowemu rozsądkowi. Jest tak dlatego, że przyjęło się określać sprawność kotłów grzewczych w odniesieniu do wartości opałowej paliwa - ilości ciepła zawartego w spalinach suchych, bez uwzględnienia zawartości pary wodnej. Natomiast całkowita ilość ciepła, czyli tak zwane ciepło spalania, jest większe o wartość ciepła utajonego. To ile go jest zależy od zawartości wody w spalinach, która jest różna dla różnych paliw. W przypadku gazu ziemnego ciepło spalania jest większe od wartości opałowej o 11%, w przypadku propanu o 9%, a w przypadku oleju opałowego o 6%. Stąd teoretycznie możliwa do osiągnięcia maksymalna sprawność kotła kondensacyjnego (odniesiona do wartości opałowej - zgodnie z przyjętymi w Europie normami) wynosi odpowiednio 111%, 109% i 106%.
Kocioł kondensacyjny się opłaca
Wyższa sprawność kotłów kondensacyjnych sprawia, że zużywają one o kilkanaście procent mniej paliwa niż ich konwencjonalne odpowiedniki. Niestety, budowa kotłów kondensacyjnych jest nieco bardziej skomplikowana, a przez to za taki kocioł do domu jednorodzinnego trzeba zapłacić o kilka tysięcy złotych więcej niż za
niekondensacyjny. Tym niemniej rosnące ceny paliw sprawiają, że kilkunastoprocentowe oszczędności w wydatkach na ogrzewanie domu są w stanie tę wyższą cenę zrekompensować. Zatem zakup kotła kondensacyjnego, szczególnie na gaz ziemny, można uznać za opłacalny.