Czy przeprowadzając termomodernizację domu, trzeba wymieniać grzejniki?
Zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło, wynikające z jego termomodernizacji, czyli zastosowania dodatkowej warstwy izolacji przegród zewnętrznych, czy wymiany okien powoduje, że powierzchnia grzejników staje się większa niż trzeba, żeby dostarczać do pomieszczeń wymaganą ilość ciepła. Ale nie oznacza to, że trzeba je wymienić grzejniki na mniejsze. Ilość oddawanego przez nie ciepła zależy od temperatury przepływającego przez nie czynnika grzewczego – jeśli będzie niższa niż była przed termomodernizacją, to w pomieszczeniach nie będzie za gorąco. By to osiągnąć, wystarczy zmienić parametry pracy źródła ciepła – obniżyć temperaturę zasilania grzejników.
Jak zmniejszyć moc grzejników?
Moc grzejników można też zmniejszyć ograniczając strumień przepływającego przez nie czynnika grzewczego - przez zmianę nastaw
zaworów regulacyjnych. Jeżeli przy grzejnikach są zawory z głowicami termostatycznymi, to one automatycznie ograniczą strumień przepływu tak, by temperatura w pomieszczeniu utrzymywała się na wybranym poziomie. Gdy takich zaworów nie ma, to na pewno warto je zamontować, bo umożliwi to racjonalne wykorzystywanie energii i przyniesie większe korzyści niż wymiana grzejników.
Wymiana grzejników
Jeśli jednak stare grzejniki są skorodowane, to remont domu związany z termomodernizacją domu jest dobrą okazją, by wymienić grzejniki na nowe. Stare masywne grzejniki żeliwne charakteryzują się dużą bezwładnością cieplną, która jest zaletą, gdy źródłem ciepła jest prosty kocioł na paliwo stałe. Nowoczesne stalowe lub aluminiowe grzejniki o małej pojemności wodnej szybciej się rozgrzewają i stygną. Dzięki temu lepiej współpracują z kotłami gazowymi, czy pompami ciepła, sterowanymi przez elektroniczne regulatory dostosowujące temperaturę czynnika grzewczego do chwilowego zapotrzebowania na ciepło.