Co dają zawory termostatyczne?
Zastosowanie zaworów grzejnikowych z głowicami termostatycznymi przynosi wiele korzyści. Takie zawory grzejnikowe służą do regulacji mocy grzewczej grzejnika i umożliwiają utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniu.
Termostaty samoczynnie zmniejszają lub zwiększają stopień otwarcia zaworu sprawiając, że grzejnik jest zasilany czynnikiem grzewczym w ilości umożliwiającej utrzymanie w pomieszczeniu stałej temperatury mimo zmieniających się strat i zysków ciepła.
Regulacja odbywa się na skutek zmian objętości substancji (cieczy, gazu albo wosku) wypełniającej sprężysty mieszek wewnątrz głowicy - rozszerzającej się pod wpływem wzrostu temperatury i kurczącej, gdy temperatura spada.
Jak się posługiwać zaworem termostatycznym?
Temperaturę, jaka ma być utrzymywana w pomieszczeniu, ustala się za pomocą pokrętła głowicy termostatycznej. Położenie środkowe zwykle odpowiada temperaturze komfortu czyli 20-22oC. Jeśli chcemy, by w pomieszczeniu było chłodniej, przymykamy zawór termostatyczny przestawiając pokrętło głowicy termostatycznej w kierunku niższych cyfr na skali, gdy jest nam za zimno, trzeba przekręcić pokrętło zaworu w przeciwną stronę. Położenie oznaczone zwykle gwiazdką (*) oznacza całkowite zamknięcie zaworu, grzejnikowego czyli odcięcie grzejnika od instalacji. Maksymalne otwarcie zaworu spowoduje, że grzejnik cały czas będzie grzał z maksymalną mocą.
Korzyści z zaworu grzejnikowego z termostatem
Oprócz utrzymywania komfortowej temperatury zawory termostatyczne umożliwiają też zróżnicowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Te, w których nikogo nie ma, można ogrzewać do 18oC, jednocześnie utrzymując na przykład 22oC w tych, w których się przebywa.
W sumie zastosowanie zaworów termostatycznych i umiejętne wykorzystywanie ich możliwości może zaowocować zmniejszeniem kosztów ogrzewania nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do sytuacji, gdy grzejniki nie są w nie wyposażone.