Budowa - Wentylacja
Lepsza jakość powietrza w standardzie domu
Nie tylko grawitacyjna. W nowo budowanych domach standardowa i niestety dość zawodna, bo uzależniona od warunków pogodowych, wentylacja grawitacyjna coraz częściej zastępowana jest bardziej skuteczną wentylacją mechaniczną: wywiewną lub nawiewno-wywiewną. Wentylacja na rzecz energooszczędności. Nowoczesne rozwiązania takie jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nie tylko zapewniają stały dopływ do domu świeżego powietrza, ale także gwarantują ograniczenie wydatków na ogrzewanie domu.
Schładzanie powietrza. Dbałość o odpowiednią jakość powietrza i komfort domowników coraz częściej skłania inwestorów do stosowania rozwiązań, które jeszcze do niedawna uważane były za luksusowe i ekstrawaganckie. Mowa tu o klimatyzatorach, które również coraz częściej są stosowane w nowo budowanych domach.
WENTYLACJA GRAWITACYJNA
Najważniejszym elementem wentylacji grawitacyjnej (naturalnej) są kanały wentylacyjne. W wyniku naturalnej siły wyporu spowodowanej różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku powstaje w nich ciąg kominowy. Dzięki niemu zużyte powietrze wypływa z domu przez kanały wentylacyjne, a na jego miejsce napływa świeże – przez montowane na oknach, rzadziej w ścianach, nawiewniki. Aby wentylacja grawitacyjna działała sprawnie, kanały wentylacyjne powinny mieć 3 m wysokości (mierzonej od wlotu do kanału, czyli kratki wentylacyjnej, do wylotu nad dachem). Powinny się one znajdować w kuchni, łazience, toalecie, pomieszczeniach bez okien (np. w garderobie) oraz w pokojach na górnej kondygnacji domu. We wszystkich pokojach, często też w kuchni, należy zapewnić nawiew powietrza zewnętrznego przez nawiewniki. Łączna ilość powietrza doprowadzanego do domu musi być równa ilości tego usuwanego kanałami wywiewnymi.
Ponieważ wentylacja grawitacyjna może też być dokuczliwa zimą, gdy strumień chłodnego powietrza napływający do domu powoduje przeciągi, warto zastosować nawiewniki z automatyczną regulacją przesłony, np. higrosterowalne, które reagują na zmiany wilgotności powietrza w pomieszczeniu (jej wzrost świadczy o zanieczyszczeniu powietrza). Takie nawiewniki mają taśmę poliamidową, która pod wpływem zmian wilgotności w powietrzu, w zależności od potrzeby, otwiera przesłonę i zwiększa przepływ powietrza lub ją przymyka, zmniejszając tym samym strumień powietrza napływającego do domu. Dzięki temu nawiewniki higrosterowalne dostosowują ilość nawiewanego powietrza do aktualnych potrzeb, a pomieszczenia nie są nadmiernie wychładzane.
ŚCIEŻKA ENERGOOSZCZĘDNOŚCI
Wentylacja z odzyskiem ciepła
Najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem jest mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. W tym przypadku zarówno napływ, jak i usuwanie powietrza z domu odbywa się w sposób mechaniczny. Głównym elementem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest centrala wentylacyjna zwana rekuperatorem. Zassane przez czerpnię powietrze trafia kanałami nawiewnymi do rekuperatora, gdzie jest ogrzewane ciepłem odebranym przez centralę ze zużytego, usuwanego z domu powietrza. Dzięki temu do wnętrz dociera kanałami nawiewnymi już ogrzane powietrze. Takie rozwiązanie pozwala wyeliminować zimne przeciągi, wykorzystuje bowiem ciepło odzyskane, za które nie trzeba płacić. Wentylacja z rekuperacją pozwala więc obniżyć koszty ogrzewania domu. Aby wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła działała wydajnie, wszystkie przegrody w domu oraz okna i drzwi zewnętrzne muszą być szczelne. Zużyte powietrze jest usuwane z domu specjalną wyrzutnią, którą umieszcza się najczęściej w ścianie budynku. Rekuperatory wyposażone są także w filtry powietrza, dzięki którym do domu napływa oczyszczone powietrze.
WENTYLACJA MECHANICZNA
Aby uniknąć problemów z wentylacją grawitacyjną, która szczególnie latem często ustaje, warto wybrać wentylację mechaniczną. Jej działanie polega na automatycznym wymuszeniu obiegu powietrza w domu. Dzięki temu świeże powietrze napływa regularnie do wnętrz, a zużyte jest stale usuwane bez względu na warunki panujące wewnątrz i na zewnątrz. Decyzja o zastosowaniu wentylacji mechanicznej na etapie projektowania domu pozwala ponadto zrezygnować z budowy kanałów wentylacyjnych, co znacznie obniża koszt jego budowy. Wentylacja mechaniczna opiera się na działaniu wentylatorów, które wymuszają ruch powietrza. Najprostszym rodzajem takiej wentylacji jest wentylacja wywiewna. W tym przypadku świeże powietrze napływa do wnętrz przez nawiewniki, natomiast jest wyciągane przez specjalne wentylatory. Napływ świeżego powietrza jest stały, gdyż praca wentylatorów powoduje powstawanie niewielkiego podciśnienia, które stymuluje cyrkulację. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie jednego centralnego wentylatora wyciągowego. Wyciąga on powietrze z kilku podłączonych do niego pomieszczeń. Zużyte powietrze jest zasysane kratkami wyciągowymi połączonymi z wentylatorem za pomocą sztywnych przewodów wentylacyjnych typu spiro i usuwane na zewnątrz domu króćcem wyciągowym.
KLIMATYZACJA
Aby
zapewnić w domu optymalną temperaturę latem, montuje się w nim
urządzenia klimatyzacyjne. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest
montaż klimatyzatorów typu split. Składają się one z dwóch połączonych
ze sobą cienkimi rurkami elementów – wewnętrznego i zewnętrznego.
Zadaniem jednostki zewnętrznej jest odprowadzanie ciepła poza budynek.
Montuje się ją zwykle na ścianie zewnętrznej domu lub na dachu.
Jednostka wewnętrzna służy do schładzania powietrza we wnętrzu –
instaluje się ją najczęściej na ścianie wewnątrz pomieszczenia, pod
sufitem. Takie nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w specjalne filtry
powietrza, które dbają o jego odpowiednią jakość, oraz czujniki
wykrywające w pomieszczeniu obecność człowieka. Dzięki nim można
dostosować pracę urządzenia do aktualnych potrzeb i obniżyć zużycie
energii przez klimatyzator.
Do wyboru są także klimatyzatory
monoblokowe, w których wszystkie niezbędne elementy zintegrowane są w
jednej obudowie. Mogą to być klimatyzatory stacjonarne, które montuje
się w oknie lub w ścianie zewnętrznej, albo przenośne – umieszcza się je
w domu, a ciepłe powietrze odprowadza elastycznym przewodem, który
wystawia się np. za okno.