Budowa domu z pustaków ceramicznych – przydatne urządzenia i akcesoria do ceramiki
fot.Fotolia
Pustaki ceramiczne to materiał o charakterystycznej budowie - wypalane z gliny, z dodatkiem mączki drzewnej lub trocin, wyróżniają się porowatą strukturą i szczelinową budową, z wewnętrznym układem drążeń. Pustaki ceramiczne, to chętnie wybierany materiał do budowy domu – właściwie dobrane, zapewniają dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną. Są niestety dość kruche, wymagają więc użycia odpowiednich narzędzi do obróbki.
Czym ciąć pustaki ceramiczne?
Niekiedy, budowa domu z pustaków ceramicznych wymaga docinania materiału. Wówczas, najlepiej sięgnąć po pilarkę brzeszczotową, typu aligator z napędem elektrycznym lub, jeśli mamy taką możliwość, skorzystać z piły stołowej, z tarczą diamentową. Przed przystąpieniem do cięcia pustaków ceramicznych, należy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego w urządzeniu brzeszczotu, czy tarczy – powinny być one przeznaczone do cięcia pustaków ceramicznych. Do wykonywania otworów, w celu poprowadzenia instalacji w ścianach z pustaków ceramicznych, służą bruzdownice.
Kotwy i wiertła do pustaków ceramicznych
W gotowej ścianie z pustaków ceramicznych, można wykonywać otwory, np. pod puszki elektryczne. W tym przypadku przyda się wiertnica lub wiertarka z wiertłem koronowym. Podczas wykonywania otworów w ścianach, z pustaków ceramicznych, nie zaleca się stosowania elektronarzędzi z udarem, gdyż mogłyby one spowodować uszkodzenie wewnętrznych ścianek pustaków i zmniejszenie nośności materiału.
Do małych i średnich obciążeń, wystarczające okaże się zastosowanie uniwersalnych kotew rozporowych (np. HRD). Mogą one posłużyć do montażu ościeżnic drzwiowych i okiennych, w ścianach z pustaków ceramicznych, mocowania elementów elewacji, regałów i szafek. Dobrym rozwiązaniem, w przypadku pustaków ceramicznych, jest również zastosowanie kotew chemicznych. Mogą być one używane m.in. do mocowania regałów, czy elementów wiszanych na ścianie.