Bruk drewniany – niestandardowe nawierzchnie ogrodowe
fot.Bruk Bet
Drewniany bruk to nawierzchnia, która szczególnie dobrze komponuje się w ogrodzie o charakterze wiejskim, naturalnym. Prezentuje się bardzo szlachetnie i współgra z różnymi aranżacjami ogrodowymi.
Materiał na drewnianą nawierzchnię
Bruk drewniany wykonuje się zwykle z litego drewna dębowego bądź sosnowego. Jest to najczęściej drewno impregnowane ciśnieniowo, dzięki czemu środki konserwujące wnikają głęboko w jego strukturę, zabezpieczając materiał przed działaniem wilgoci, niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz czynnikami biologicznymi (grzybami, owadami). Bruk drewniany może mieć przekrój prostokątny lub okrągły. Elementy o przekroju okrągłym sprawdzą się dobrze przy wykonywaniu nawierzchni ogrodowych o nieregularnych kształtach.
Impregnacja bruku drewnianego
Przed przystąpieniem do układania niezaimpregnowany fabrycznie bruk drewniany należy odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu można użyć impregnatu olejowego lub rozpuszczalnikowego. Impregnowane elementy powinny być starannie oczyszczone i suche.
Układanie drewnianej nawierzchni
Układanie bruku drewnianego nie jest skomplikowanym zajęciem. Najlepiej jest wykonać go na podbudowie, która będzie odprowadzała wodę. Może nią być np. warstwa żwiru lub pospółki o grubości 20 cm. Przestrzenie między poszczególnymi elementami drewnianej nawierzchni wypełnia się drobnym żwirem lub piaskiem. Aby zabezpieczyć bruk z drewna przed zielonawym nalotem, można go pokryć specjalnym preparatem przeciw mchom.