Automatyczne regulatory temperatury – sposób na niskie koszty ogrzewania?
Regulatory temperatury zwalniają domowników z konieczności ciągłej obsługi urządzenia grzewczego oraz gwarantują
energooszczędne ogrzewanie bez strat energii spowodowanych przegrzewaniem pomieszczeń. Pracą instalacji grzewczej można sterować za pomocą
regulatora pokojowego lub regulatora pogodowego.
Niższe koszty ogrzewania z regulatorem pokojowym
Regulator pokojowy umożliwia automatyczne sterowanie instalacją grzewczą, dostosowując pracę kotła do temperatury panującej w pomieszczeniu. Gdy spadnie ona poniżej ustalonej wartości lub wrośnie powyżej określonej wielkości regulator pokojowy przekaże sygnał do urządzenia grzewczego, które zareaguje odpowiednio podnosząc temperaturę wody w instalacji lub ją obniżając – w zależności od potrzeb. Takie rozwiązanie pozwala w niezauważalny sposób ograniczyć koszty ogrzewania domu – tzn. bez rezygnacji z komfortu cieplnego domowników.
Energooszczędne ogrzewanie dzięki regulatorom pogodowym
Regulatory pogodowe to urządzenia, które pozwalają sterować pracą instalacji grzewczej i dostosowywać ją do aktualnie panujących warunków pogodowych. W przeciwieństwie do regulatorów pokojowych, urządzenia pogodowe mają zewnętrzny czujnik temperatury, który mierzy jej wartość na zewnątrz domu i na tej podstawie (oraz ustawień użytkownika), utrzymuje optymalną temperaturę wewnątrz domu. Regulatory pogodowe są droższe od tych pokojowych, gwarantują jednak bardziej energooszczędne ogrzewanie - pozwalają dostosować je do zmiennych warunków, panujących na zewnątrz, zapewniając tym samym stały komfort cieplny i płynną pracę kotła.
Zarówno regulatory pokojowe, jak i pogodowe wyposażane są w dodatkowe funkcje, pozwalające zaprogramować je w taki sposób, aby zapewniały obniżanie temperatury wewnątrz domu w wybranych porach. Dzięki temu temperatura w pomieszczeniach może być automatycznie obniżana na noc lub w czasie nieobecności domowników. Takie rozwiązanie przynosi dodatkowe oszczędności energii.